Macedonian

Translations from and to Macedonian

ArtistSongLanguagesComments
NoneZa posleden pat (За последен пат)Macedonian → Croatian-
NoneNemam vreme jas za cekanje (немам време јас за чекање)Macedonian → Croatian-
NoneNemam vreme jas za cekanje (немам време јас за чекање)Macedonian → Transliteration-
Vlatko Lozanoski LozanoZaboravi (Заборави)Macedonian → English1
Macedonian FolkTri godini, ludo, bolna ležam (Три години, лудо, болна лежам)Macedonian → English-
Macedonian FolkTri biĺbiĺa poјet (Три биљбиља појет)Macedonian → English-
Macedonian FolkTe vidov tebe i se zaljubiv (Те видов тебе и се заљубив)Macedonian → English-
KaliopiMojot dom (Мојот дом)Macedonian → Croatian-
KaliopiMojot dom (Мојот дом)Macedonian → Transliteration-
Toše ProeskiTvoite bakneži na moite beli košuli (Твоите бакнежи на моите бели кошули)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiGo molam noḱva neboto da mi te vrati (Го молам ноќва небото да ми те врати)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiEh, da sum zlato (Ех, да сум злато)Macedonian → Turkish-
Macedonian FolkSvirete mi drugari (Свирете ми другари)Macedonian → English-
Macedonian FolkSudbo moja, sudbino (Судбо моја, судбино)Macedonian → English-
Macedonian FolkŠto ne spieš, lično libe (Што не спиеш, лично либе)Macedonian → English-
Toše ProeskiSonce vo tvoite rusi kosi (Сонце во твоите руси коси)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiRuski rulet (Руски рулет)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiOstani do kraj (Остани до крај)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiSkrsi MeMacedonian → Turkish-
Toše ProeskiPušti me (Пушти ме)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiUsni na usni (Усни на усни)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiZa ovoj svet (За овој свет)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiPolsko cveḱe (Полско цвеќе)Macedonian → Turkish-
Christian Hymns & SongsAve Maria (The Hail Mary)Latin → Macedonian-
Toše ProeskiNaj, naj (Нај, нај)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiSlušaš li? (Слушаш ли?)Macedonian → Turkish-
Vlatko Lozanoski LozanoSo tebe poubav e denot (Со тебе поубав е денот)Macedonian → English1
Vlatko Lozanoski LozanoVremeto da zastane (Времето да застане)Macedonian → English1
Vlatko Lozanoski LozanoКако порано што бешеMacedonian → English-
Darko IlievskiTi mozesMacedonian → English1
Toše ProeskiKoj li ti grize obrazi (Кој ли ти гризе образи)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiLošo ti stoi (Лошо ти стои)Macedonian → Turkish-
Macedonian FolkŠto da pravam, što da činam (Што да правам, што да чинам)Macedonian → English-
Toše ProeskiGromovi na duša (Громови на душа)Macedonian → Turkish-
NoneZa posleden pat (За последен пат)Macedonian → Transliteration-
NoneZa posleden pat (За последен пат)Macedonian → French-
Macedonian FolkStanvaj Donke, stanvaj pile (Станвај Донке, станвај пиле)Macedonian → English-
Macedonian FolkStani mome da zaigraš (Стани моме да заиграш)Macedonian → English-
NasheedsAllahov rob (Аллахов роб)Macedonian → English-
Toše ProeskiMalechka (Малечка)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiRani na usnite (Рани на усните)Macedonian → Turkish-
NasheedsAllahov rob (Аллахов роб)Macedonian → Transliteration-
NasheedsAllahov rob (Аллахов роб)Macedonian → Bosnian-
Toše ProeskiPo tebe (По тебе)Macedonian → Turkish-
Macedonian FolkSo maki sum se rodila (Со маки сум се родила)Macedonian → English-
Macedonian FolkSnošti sakav da ti dojdam (Сношти сакав да ти дојдам)Macedonian → English-
Macedonian FolkSlušni me majko stara (Слушни ме мајко стара)Macedonian → English-
NasheedsNa Allah mu se molite (На Аллах му се молите)Macedonian → Transliteration-
NasheedsNa Allah mu se molite (На Аллах му се молите)Macedonian → English-
NasheedsNa Allah mu se molite (На Аллах му се молите)Macedonian → Bosnian-
Macedonian FolkSlušnete me, drugarki (Слушнете ме, другарки)Macedonian → English-
Vlatko Lozanoski LozanoZa kogo ti e srceto (За кого ти е срцето)Macedonian → English1
Macedonian FolkRazbolel mi se levendi Gjuro (Разболел ми се левенди Ѓуро)Macedonian → English-
NasheedsAllah e toj (Аллах е тој)Macedonian → Transliteration-
NasheedsAllah e toj (Аллах е тој)Macedonian → English-
NasheedsAllah e toj (Аллах е тој)Macedonian → Bosnian3
Macedonian FolkProsti mi dušo moja (Прости ми душо моја)Macedonian → English-
Macedonian FolkProšeta se Jovka Kumanovka (Прошета се Јовка Кумановка)Macedonian → English-
Boris DaliBarzo li govorya (Бързо ли говоря)Bulgarian → Macedonian-
Macedonian FolkPole široko (Поле широко)Macedonian → English-
Imam Zekir SadikoskiEj solzi (Еј солзи)Macedonian → Transliteration-
Toše ProeskiMe sakaš so sborovi (Ме сакаш со зборови)Macedonian → Russian-
Imam Zekir SadikoskiEj solzi (Еј солзи)Macedonian → English-
Imam Zekir SadikoskiEj solzi (Еј солзи)Macedonian → Bosnian-
Sandra AfrikaPozovi Ga TiSerbian → Macedonian-
Toše ProeskiPo tebe (По тебе)Macedonian → Serbian-
Darko IlievskiДа ти биде срамMacedonian → English1
Toše ProeskiOj devojceMacedonian → English1
RalukaNever Give UpEnglish → Macedonian-
Tijana DapčevićIzgrevMacedonian → Transliteration-
Martin VučićJas ti protiv se (Јас ти простив се)Macedonian → Transliteration-
Toše ProeskiCreša (Цреша)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiSreḱna li si ti (Среќна ли си ти)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiNikoj kako tebe ne baknuva (Никој како тебе не бакнува)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiDuša оstana (Душа остана)Macedonian → Turkish-
Darko IlievskiУтре е нов денMacedonian → English1
Sandra NLiarEnglish → Macedonian-
Macedonian FolkPodigni si, bre neveste dulačeto (Подигни си, бре невесте дулачето)Macedonian → English-
Macedonian FolkPlačam (Плачам)Macedonian → English-
Imam Zekir SadikoskiAhmede MuhammedeBosnian → Macedonian-
Toše ProeskiJas ne sum vinoven (Јас не сум виновен)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiNajdraga moja (Најдрага моја)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiIgri bez granici (Игри без граници)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskiMesechina (Месечина)Macedonian → Turkish-
Macedonian FolkOtvori mi belo Lenče (Отвори ми бело Ленче)Macedonian → English-
Macedonian FolkOtidov v selo Dolneni (Отидов в село Долнени)Macedonian → English-
Macedonian FolkOj, Vardare makedonski (Ој, Вардаре македонски)Macedonian → English-
Toše ProeskiKoj li ti grize obrazi (Кој ли ти гризе образи)Macedonian → English1
Imam Zekir SadikoskiKraj Medina (Крај Медина)Macedonian → English2
Imam Zekir SadikoskiKraj Medina (Крај Медина)Macedonian → Bosnian-
Imam Zekir SadikoskiKraj Medina (Крај Медина)Macedonian → Transliteration-
Macedonian FolkNevesta žito trebeše (Невеста жито требеше)Macedonian → English-
Macedonian FolkNe se Beli, Mare mori (Не се бели, Маре мори)Macedonian → English-
Vlatko Lozanoski LozanoObičen bez tebe (Обичен без тебе)Macedonian → English-
Vlatko Lozanoski LozanoVrati me (Врати ме)Macedonian → English1
Toše ProeskiNemaš ni blagodaram (Немаш ни благодарам)Macedonian → Turkish-
Toše ProeskistudenaMacedonian → Turkish-
Toše ProeskiLimenka (Лименка)Macedonian → Turkish-
Jasmin AlievskiSakam da zaboravam se (Сакам да заборавам се)Macedonian → Transliteration-
Toše ProeskiMesto na zlostorot (Место на злосторот)Macedonian → Turkish-