Russia is waging a disgraceful war on Ukraine.     Stand With Ukraine!

Текст на „Dasma Jone“

  • Изпълнител/група: Mariola Kaçani
албански
албански
A A

Dasma Jone

Tundet nga themelet
Sonte kjo shtëpia
I zoti sebepit more
Të takon dollia
 
I zoti shtëpisë
Paç dorën e mbarë
Sa bukur e nise aman
Me dollinë e parë
 
E sa bukur e nise aman
Me dollinë e parë
 
Dasëm kemi sonte
Me miq e krushqi
Të na trashëgohen more
O ky çifti ri
 
Kush po del në valle
Nëna me babanë
E sa gëzim që kanë aman
Motra me vëllanë
 
E sa gëzim që kanë aman
Motra me vëllanë
 
Dil o dajo hidh një valle
Se gëzim të madh na ngjalle
Hidhe këmbën përmbi këmbë
Kërcen daja vet i nëntë
 
Dil o dajo hidh një valle
Se gëzim të madh na ngjalle
Hidhe këmbën përmbi këmbë
Kërcen daja vet i nëntë
 
O xhaxha marshalla
Sa lezet vallja të ka
Në dorë gotën me raki
Sikur je prap djalë i ri
 
O xhaxha marshalla
Sa lezet vallja të ka
Në dorë gotën me raki
Sikur je prap djalë i ri
 
Cohu teze dhe ti hallë
Dili valles mu në ballë
Valle jugu me taban
Po kërcejnë dhe krushqit tan
 
Cohu teze dhe ti hallë
Dili valles mu në ballë
Valle jugu me taban
Po kërcejnë dhe krushqit tan
 
Dhëndër të paçim sa malet
Për ty kënga more sot nuk ndalet
Nuse bukur gjeraqinë
Në valle o tunde shaminë
 
Ref
 
Bjer moj klarinetë
Tunde dasmën fare
Të kërcejnë djemtë
Dhe vajzat beqare
 
E bjer moj klarinetë
Tunde dasmën fare
Të kërcejnë djemtë
Dhe vajzat beqare
 
Dil moj nuse
Dil moj xhan
Sa bukur që dukesh
Moj aman
 
Ndize natën
Bëje zjarr
Dasma jonë
O gëzim i madh
 
Ref
 
Bjer moj klarinetë
Tunde dasmën fare
Të kërcejnë djemtë
Dhe vajzat beqare
 
E bjer moj klarinetë
Tunde dasmën fare
Të kërcejnë djemtë
Dhe vajzat beqare
 
Благодаря!
получил/а 2 благодарности
Публикувано от SeiraMiraiSeiraMirai в(ъв)/на 2021-07-27
Коментар от качилия текста:

Muzika: Edmond Zhulali
Teksti: Armand Trebicka
Orkestrimi: Edmond Zhulali
Klarinet: Florjan Sacma
M.U.A: Elona Balaj
Styling: Vs & Altar

 

Mariola Kaçani: Топ 3
Коментари
Read about music throughout history