Advertisements

Agim Prodani - Gjyshi me mbesen

Albanian
Albanian
A A

Gjyshi me mbesen

Kur me vjen ti prane
Kur me puth ne faqe
Eh sa larg mendimi me shkon
Kishim shtrat stuhine
Beme fli rinine
Qe te vinte e kuqe liria
 
Shoh tek ty une jeten
Shoh si lidhen brezat
Si u ngrit keshtjelle Shqiperia
 
- Refreni
Gonxhe je e vogel, diellin mban ne zemer
Ca nga ca do rritesh pastaj do mesosh
Valle perse gjyshi rrinte nete pa gjume
Ti atehere o shpirt do kuptosh
 
Lule moj Valbona ne keto gjurme te arta
Edhe ju do ecni krenare si ne
Bije brez pas brezi gjithnje te verteten
Ju ta ngrini lart gjer ne re.
 
Porten hap ngadale
E me flet aq embel
Eja gjysh nje perralle me trego
Ti s’e di Valbona
Qe ky yll te ndrije
Permbi dallge si shqipet ne cajme
 
Dhe pse zbardhur gjyshi
Thinjur shoket e tija
Per ju syrin te pushka e mbajme
 
- Refreni
.........
 
Te me behesh trime, Valbone
Rritu bije e gjyshit, Valbone
 
Thanks!
thanked 2 times
Submitted by Yuiop75Yuiop75 on Mon, 26/07/2021 - 20:45
Submitter's comments:

Muzika - Agim Prodani
Teksti - Fatmir Gjata

 

Translations of "Gjyshi me mbesen"
Comments
Read about music throughout history