Advertisements

Agim Prodani - Krisi naganti mbi nje perandor

  • Artist: Agim Prodani
  • Featuring artist: Shqipe Zani
  • Album: Dekadat e Majit
  • Translations: English
Albanian
Albanian
A A

Krisi naganti mbi nje perandor

1..Nena sec te rriti oh me njemije halle
Me lot kafshaten njome ti
More nga bregdeti vec dy portokalle
Buzen plasur, syrin dridhur, zemren plage
I le ato vise plot me shi
 
2. Motra sec te priti neteve te gjata
O shprese e vetme e shtepise
Gjaku yt i paster neper gjenerata
Yll i mbeti Shqiperise.
 
- Refreni
Krisi naganti mbi nje Perandor
Festen1 po tund trimeria
Plumbi te priti ne trollin arberor2
Trimerin frymezon vegjelia.
 
Plumbat e mbushur zbraze si gjigand
Ne vater te priste liria
Para litarit shqip frikshem kur kumbon
Thirre fort “Te rroje Shqiperia”.
 
3. Mbante kjo Tirana retë-o permbi supe
Dhe ti revolten thelle ne gji
Ndriste neper zemra nje shkendije e kuqe
Trimat zgjonte, gjaku vlonte, shpaten ftonte
Jeta jone dhurohej per liri.
 
4. Frynte ere stuhie dhe thellime bresheri
Ndaj vdekjen more ti ne sy
Nena trimereshe sec ta puthi djepin
Ku te kishte rritur ty.
 
- Refreni
…………
Per ty kto lule
Kenget e para
t’kendon krenar
Trolli shqiptar
 
  • 1. kesulen, takijen
  • 2. perandorin fashist Emanueli III
Thanks!
thanked 3 times
Submitted by Yuiop75Yuiop75 on Sat, 25/09/2021 - 01:08
Submitter's comments:

Muzika - Agim Prodani
orkestroi - Alqi Lepuri
teksti - pa info

eventi mund te jete ose i Ansamblit Artistik te Ushtrise, ose Dekadat / Koncertet e Majit

 

Translations of "Krisi naganti mbi ..."
Comments
Read about music throughout history