Speak Now [Liner Notes] (Turkish translation)

Advertisements
English

Speak Now [Liner Notes]

'Speak now or forever hold your peace,' the words said by preachers at the end of wedding ceremonies all over the world, right before the vows. It's a last chance for protest, a moment that makes everyone's heart race, and a moment I've always been strangely fascinated by. So many fantasize about bursting into a church, saying what they'd kept inside for years like in the movies. In real life, it rarely happens.
 
Real life is a funny thing, you know. In real life, saying the right thing at the right moment is beyond crucial. So crucial, in fact, the most of us start to hesitate, for fear of saying the wrong thing at the wrong time. But lately what I've begun to fear more than that is letting the moment pass without saying anything.
 
I think most of us fear reaching the end of our life, and looking back regretting the moments we didn't speak up. When we didn't say 'I love you.' When we should've said 'I'm sorry.' When we didn't stand up for ourselves or someone who needed help.
 
These songs are made up of words I didn’t say when the moment was right in front of me. These songs are open letters. Each is written with a specific person in mind, telling them what I meant to tell them in person. To the beautiful boy whose heart I broke in December. To my first love who I never thought would be my first heartbreak. To my band. To a mean man I used to be afraid of. To someone who made my world very dark for a while. To a girl who stole something of mine. To someone I forgive for what he said in front of the whole world.
 
Words can break someone into a million pieces, but they can also put them back together. I hope you use yours for good, because the only words you’ll regret more than the ones left unsaid are the ones you use to intentionally hurt someone.
 
What you say might be too much for some people. Maybe it will come out all wrong and you’ll stutter and you’ll walk away embarrassed, wincing as you play it all back in your head. But I think the words you stop yourself from saying are the ones that will haunt you the longest.
 
So say it to them. Or say it to yourself in the mirror. Say it in a letter you’ll never send or in a book millions might read someday. I think you deserve to look back on your life without a chorus of resounding voices saying ‘I could’ve, but it’s too late now.’
 
There is a time for silence. There is a time waiting your turn. But if you know how you feel, and you so clearly know what you need to say, you’ll know it.
 
I don't think you should wait. I think you should speak now.
 
Love, Taylor
 
PS: To all the boys who inspired this album, you should've known. Wink smile
 
--
 
1. Mine
Hidden message: Toby
 
2. Sparks Fly
Hidden message: Portland, Oregon
 
3. Back to December
Hidden message: Tay
 
4. Speak Now
Hidden message: You always regret what you don't say
 
5. Dear John
Hidden message: Loved you from the very first day
 
6. Mean
Hidden message: I thought you got me
 
7. The Story of Us
Hidden message: CMT Awards
 
8. Never Grow Up
Hidden message: I moved out in July
 
9. Enchanted
Hidden message: Adam
 
10. Better Than Revenge
Hidden message: You thought I would forget
 
11. Innocent
Hidden message: Life is full of little interruptions
 
12. Haunted
Hidden message: Still to this day
 
13. Last Kiss
Hidden message: Forever and always
 
14. Long Live
Hidden message: For you
 
Turkish translation
Align paragraphs
A A

Şimdi Konuş [Albüm Tanıtımı]

'Şimdi konuş ya da sonsuza kadar sus' derler vaizler düğün merasimlerinin sonunda bütün dünyada yeminden önce. Karşı çıkmak için son şans, herkesin kalplerini hızlandıran bir an, ve her zaman garip bir şekilde büyülendiğim bir an. Kiliseye dalıp filmlerdeki gibi yıllardır içinde tuttuklarını söylemeleriyle ilgili bir sürü hayal. Gerçek hayatta, çok nadir yaşanır.
 
Gerçek hayat komik bir şeydir var ya. Gerçek hayatta, doğru şey doğru zamanda söylemek çok önemlidir. Çok önemli, aslında, çoğumuz tereddüt ederiz, yanlış bir şeyi yanlış zamanda söylemektek korktuğumuz için. Ama son zamanlarda ben bundan çok bir şey söylemeden zamanın geçmesine izin vermekten korkmaya başladım. Bence çoğumuz hayatımızın sonuna ulaşıp geri dönüp baktığımızda söylemediğimiz şeyler için pişman olmaktan korkuyoruz. 'Seni seviyorum' demediğimizde. 'Özür dilerim' dememiz gerektiğinde. Kendimize veya yardıma ihtiyacı olan birine destek olmadığımızda.
 
Bu şarkılar o an tam önümdeyken söylemediğim kelimelerden yapıldı. Bu şarkılar açık mektuplar. Her biri aklımda başka bir insanla, onlara yüz yüzeyken ne demek istediğimle yazıldı. Aralıkta kalbini kırdığım o güzel oğlana. Asla ilk kalp kırıklığım olacağını düşünmediğim ilk aşkıma. Takımıma. Korktuğum kaba bir adama. Hayatımı bir süreliğine çok karanlık yapan birine. Benim olan bir şeyi çalan bir kıza. Bütün dünyanın önünde söylediği bir şeyi affetiğim oğlana.
 
Kelimeler birini milyon parçalara kırabilir ama aynı zamanda birleştirebilirler de. Umarım siz, sizinkileri iyiye kullanıyorsunuzdur çünkü söylenmediği için duyduğunuz pişmanlıktan daha fazlasını duyacağınız tek kelimeler birini isteyerek kırmak için kullandıklarınızdır.
 
Söylediğiniz bazı insanlar için çok fazla olabilir. Belki yanlış çıkacak ve kekeleyeceksiniz ve utangaç bir şekilde yürüyüp gidecek, kafanızda tekrarlarken çekineceksiniz. Ama bence kendinizi söylemeyi engellediğiniz kelimeler size en fazla musallat olacak kelimelerdir.
 
O yüzden söyle onlara. Ya da aynada kendine söyle. Hiç göndermeyeceğin bir mektupta veya bir gün milyonların okuyabileceği bir kitapta söyle. Bence sen "yapabilirdim ama şimdi çok geç" yankılanan korosu olmayan bir hayata dönüp bakmayı hak ediyorsun.
 
Sessizlik için bir zaman vardır. Senin sıranı bekleyen bir zaman vardır. Ama eğer ne hissettiğini ve tam olarak ne söylemen gerektiğini bilirsen bunu anlayacaksın.
 
Beklemen gerektiğini düşünmüyorum. Bence şimdi konuşmalısın.
 
Sevgiler, Taylor
 
Dipnot: Bu albüme ilham veren tüm erkeklere, anlamalıydınız. Wink smile
 
--
 
1. Benim
Saklı mesaj: Toby
 
2.Kıvılcımlar Uçuşur
Saklı mesaj: Portland, Oregon*
 
3.Aralık'a Dönüş
Saklı mesaj: Tay
 
4.Şimdi Konuş
Saklı mesaj: Her zaman söylemediğin şeylere pişman olacaksın
 
5.Sevgili John
Saklı mesaj: Seni ilk günden beri sevdim
 
6.Öfkeli
Saklı mesaj: Beni elde ettiğini sanmıştım
 
7.Bizim Hikayemiz
Saklı mesaj: CMT Ödülleri**
 
8.Asla Büyüme
Saklı mesaj: Temmuzda taşındım
 
9.Büyüleyici
Saklı mesaj: Adem
 
10.İntikamdan Daha İyi
Saklı mesaj: Unutacağımı düşündün
 
11.Masum
Saklı mesaj: Hayat küçük kesintilerle doludur.
 
12.Lanetli
Saklı mesaj: Hala bu güne kadar
 
13.Son Öpücük
Saklı mesaj: Sonsuza kadar ve her zaman
 
14.Çok Yaşa
Saklı mesaj: Senin için
 
Submitted by lolurnotselenalolurnotselena on Wed, 13/03/2019 - 18:49
Author's comments:

*Amerika'da bir eyalet.
**Country müziklerinin ödüllendirildiği bir tören
Liner notes normalde albüm kitapçıklarının ilk sayfalarına konulan albüm için özel yazılmış açıklama tarzı bir şeydir. Fakat ben çeviri isminde ne yazacağımı bilemediğim için albüm tanıtımı olarak çevirdim. Daha iyi uyacağını düşündüğünüz bir şey varsa lütfen yorumlarda belirtin. Regular smile

Idioms from "Speak Now [Liner ..."
See also
Comments