Russia is waging a disgraceful war on Ukraine. Stand With Ukraine!

Romania in the Eurovision Song Contest 1996 (Selecția Națională 1996)

Created by Iulia Bac on 25 Jun 2022 | 최종 수정: Iulia Bac, 04 Jul 2022

Date 8 March 1996
Location Palatul Copiilor
City Bucharest
Hosts Angela Similea
Gabriel Cotabita
Voting Regional juries

Romania was one of seven countries that failed to qualify for the Eurovision final from the pre-qualifying round, so they were not represented at Eurovision 1996 in Oslo.

Missing Song Lyrics:
Secunda - Crina Mardare (3rd) = https://lyricstranslate.com/en/crina-mardare-secunda-lyrics-request
Geanina Olaru - Spune-mi sa stau (4th) = https://lyricstranslate.com/en/geanina-olaru-spune-mi-sa-stau-lyrics-req...
Otilia Romea - "Din nou despre dragoste" (6th) = https://lyricstranslate.com/en/otilia-romea-din-nou-despre-dragoste-lyri...
Monica Anghel - "Să rămânem o viaţă împreună" (8th) = https://lyricstranslate.com/en/monica-anghel-s%C4%83-r%C4%83m%C3%A2nem-o...
Monica Anghel & Gabriel Cotabita - "În lipsa ta" (10th) = https://lyricstranslate.com/en/monica-anghel-%C3%AEn-lipsa-ta-lyrics-req...
Adrian Daminescu - "E numai un joc" (11th) = https://lyricstranslate.com/en/adrian-daminescu-e-numai-un-joc-lyrics-re...
Sfinx Experience - "Oameni fără chip" (12th) = https://lyricstranslate.com/en/sfinx-experience-oameni-f%C4%83r%C4%83-ch...
Loredana Groza & Directia V - "Visam America" (13th) = https://lyricstranslate.com/en/loredana-visam-america-lyrics-request
Elena Cârstea & Adrian Enache - "Doi prieteni buni" (14th) = https://lyricstranslate.com/en/elena-c%C3%A2rstea-doi-prieteni-buni-lyri...
Poesis - "Cerul cu mâna poţi să-l ajungi" (16th) = https://lyricstranslate.com/en/poesis-cerul-cu-m%C3%A2na-po%C5%A3i-s%C4%...
Daniela Gyorfi - "Mai stai lângă mine" (17th) = https://lyricstranslate.com/en/daniela-gyorfi-mai-stai-l%C3%A2ng%C4%83-m...
Daniel Robu - "Mai e timp" (18th) = https://lyricstranslate.com/en/daniel-robu-mai-e-timp-lyrics-request
Nicoleta Nicola - "Undeva departe esti tu" (19th) = https://lyricstranslate.com/en/nicola-undeva-departe-esti-tu-lyrics-request
Trio Galax - "Vino jar" (20th) = https://lyricstranslate.com/en/trio-galax-vino-jar-lyrics-request

See also: Selecția Națională - Romania

1st Place
230 Points

곡의 언어:  루마니아어

번역:  영어

2nd Place
195 Points

곡의 언어:  루마니아어

번역:  영어

5th Place
166 Points

곡의 언어:  루마니아어

7th Place
156 Points

곡의 언어:  루마니아어

9th

곡의 언어:  루마니아어

번역:  영어

15th Place
66 Points

곡의 언어:  루마니아어

번역:  영어

코멘트